Timeo professores et w mediach gadających

Money.pl opublikował, coś zatytułowanego Upadek klasy średniej i płaskoziemcy. Czyli co uważa prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński, wieloletni rektor i prezydent najlepszej polskiej uczelni prywatnej, Akademii Leona Koźmińskiego w tematach globalizacji itp.
A w środku taki smaczek:
(..o malejących płacach klasy średniej)Zauważa, że na ten obraz trzeba jeszcze nałożyć emigrację. Ludzi, którzy przybywają z biednego świata do zamożnego głodni i gotowi pracować za małe pieniądze. Jednocześnie wielu z dysponuje kwalifikacjami, cenionymi na rynku pracy. Przykład? Choćby programiści z Indii.(..)
No to dla niewtajemniczonych, w IT hasło 'specjalista z Indii' jest legendarne! (Co nie oznacza, że takich nie ma, są tylko oni nie są tańsi, a często nawet drożsi).
Pytanie po wychwyceniu takiego kwiatka mi się nasuwa, czy pozostałe przemyślenia są na poziomie tego przykładu oraz co to oznacza profesor....

Komentarz

 • Ostatnio Twitter "dziwił się" rozkminom pań menedżerek z Lewiatana i Murapolu, które rozprawiały w Tok FM o Intercity we Włoszczowie. Pytanie zatem, czy w ogóle warto słuchać tele/radioekspertów.
 • No oni są bardzo często kompletnie oderwani. Całe życie na uczelni, a potem ustawianie dzieci też u kolegów. I tak się żyje powoli na tej wsi.
 • edytowano November 2019
  Prof w w/w artykule uprawia tak zwaną krypciochę czyli kryptoreklamę studiów wyższych, twierdząc, że w przyszłości wszyscy będą musieli mieć wyższe wykształcenie by utrzymać się na rynku pracy...

  Tere fere - obecnie liczne prywatne uczelnie padają jak muchy, gdyz wiele wysoko płatnych kierunków studiów o szumnych nazwach w praktyce guano daje.

 • Ah, no właśnie na sąsiedniem forumku miałem się do tego przyczepić, a przepomniałem.

  Na Powązkach odbyłem szczerą rozmowę ze szwagroszczakiem z branży IT, co sporo z Indusami współpracuje i powiada, że jak jest dobry, to mu trzeba dobrze płacić, a jak jest zły, to stosuje cudowną pastę, a i to z błędami. Jaka płaca taka praca.
 • Zresztą, w przypadku robotników jest podobnie. Z jednym przedsiębiorcą afrykańskim rozmawiałem i go tak szczerze po robociarsku zagadnąłem: "Prezesie, ale jak pan se radzisz z miejscowymi robotnikami" na co ten dyplomatycznie: "Nu, ja wię, że Ełropejczycy to świetni, wydajni robotnicy, ale jak zatrudnię Maurzynów, to ich po prostu biorę dwakroć tyle, płacę 1/3 staweczki i jakoś na swoje wychodzę, tak?"

  Pułapka niskiego dochodu.
 • MarianoX napisal(a):
  Prof w w/w artykule uprawia tak zwaną krypciochę czyli kryptoreklamę studiów wyższych, twierdząc, że w przęszłości wszyscy będą musieli mieć wyższe wykształcenie by utrzymać się na rynku pracy
  To prawda.

  Ale czy podzielił się pan rechtor tą smutniejszą prawdą, że niestety ok. 70% luckości nic nie zyska na studiach, gdyż są zbyt mało intligientni. I nie ma na to rady. I roboty phędzej czy później zeźrą te 90% miejsc pracy, szlus.

  To dopiero będzie kryzys kapitalizma - absolutna dominacja kapitału nad pracą, no chyba że pracownik jest mega-miszczem, to może se podominować wg staweczek milijon rocznie. To się skończy przychodem gwarantowanym. Co ciekawe, trzebaż go będzie także gwarantować Afryce, no bo jak inaczej.
 • edytowano November 2019
  Ale czy podzielił się pan rechtor tą smutniejszą prawdą, że niestety ok. 70% luckości nic nie zyska na studiach, gdyż są zbyt mało intligientni.
  (...)
  To się skończy przychodem gwarantowanym.
  Zajdel prorok po raz kolejny.
 • Czyli gadający o algorytmach i o nowej rewolucji Tomasz Wróblewski ma jednak rację?
 • Idiota może mieć rację tylko tak samo jak ślepa kura.
 • edytowano November 2019
  los napisal(a):
  A narzędzie do weryfikacji psorów jest tu https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=6602260202
  aż sobie wpisałem dla porównania:

  cytacje (cytowania?)
  145 : 1.313
 • Słabiutka ta baza ;-) Na Web of Science wychodzi mi 10 pozycji a tu tylko 3.
 • Nie pokrywają się a żadna nie zawiera wszystkiego. Ale Scopus jest większy i lepiej zorganizowany.
 • los napisal(a):
  Idiota może mieć rację tylko tak samo jak ślepa kura.
  Z fałszywego poprzednika dowolny następnik, ta logika formalna jest bardzo nielogiczna ;)

 • edytowano November 2019
  O dupe take weryfikancje potuc.

  Tukej procefor Bałwan

  A tukej se wpisełę "Kowalski" i wyszli mnie rużne Kowalskie.

  Dany Kowalski na samej gurze zaposiadywa h-index 102. Nurmalnie jakosz pińć Biniendów albosz śtyry Bałwany. Nualesz najćta tera o niem notkie wew Wkikipedali. Nima. Tosz samosz zez dalszemy, takosz zes srogiemy indeksamy. Same ukryci genijusze.
 • A trochę bokotematycznie, to bardzo istotny wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem w tygodniku rybackim. To bardzo mądry człowiek jest.
 • Z opóźnieniem zacząłem czytać "Dzieje Polski" i jestem pod wrażeniem porywającego stylu w jakim pisze. Choć znałem go dobrze jako rednacza Arcanów.
 • Dużo uczucia
 • Pracę naukową to dyskwalifikuje
 • To jest raczej praca popularnonaukowa.
 • Brzost napisal(a):
  To jest raczej praca popularnonaukowa.
  A nawet bardziej popularyzatorska, ale czyta się świetnie, a poza tym stawia bardzo intrygujące pytania.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.