pracownicy i szefowie wywiadu w dyplomacji oficjalnej i na opak

Min SZ p. Rau (zbieżność nazwisk z nieżyjącym już prezudentem RFN przypadkowa) załatwił skutecznie trzymiesięczny impas wokół ambasadora NRF w Warszawie.

a w samych Niemczech ?
w drugą stronę
Prezydent Donald Trump nominował Richarda Grenella, ambasadora USA w Niemczech, na stanowisko p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego (de facto - szefa amerykańskiego wywiadu) - informuje "Financial Times".
"Z przyjemnością ogłaszam, że (...) ambasador w Niemczech, Richard Grenell, zostanie p.o. Dyrektorem Wywiadu Narodowego" - napisał prezydent USA na Twitterze. Prezydent dodał, że "Rick reprezentował państwo nadzwyczaj dobrze" podczas swojej misji w Niemczech.

Grenell to były rzecznik USA w ONZ z czasów, gdy ambasadorem przy ONZ był John Bolton. Na stanowisku szefa wywiadu zastąpi Josepha Maguire'a, emerytowanego admirała marynarki wojennej USA.

Maguire pełnił funkcję p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego od czasu odejścia ze stanowiska Dana Coatsa. Coats w przeszłości również był ambasadorem USA w Niemczech.

Demokraci już krytykują Trumpa za wybór Grenella, któremu zarzucają brak doświadczenia w kwestii wywiadu. Tymczasem Dyrektor Wywiadu Narodowego nadzoruje 17 agencji zajmujących się bezpieczeństwem składających się na wywiad USA. Ponadto Demokraci wskazują, że Trump wyznacza Grenella na p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego, by ominąć Senat, który zatwierdza nominację Dyrektora Wywiadu Narodowego.

btw Grenell jest aktywnym homo, ale nie działaczem LGBT.
https://www.rp.pl/Prezydent--USA/200229994-Ambasador-USA-w-Niemczech-nowym-szefem-amerykanskiego-wywiadu.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.